BÜYÜKŞEHİR’DEN “AİLE BOYU” BAYRAM ETKİNLİKLERİ

“EN EĞLENCELİ BAYRAM MERSİN’DE” ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN “AİLE BOYU” BAYRAM ETKİNLİKLERİ
BÜYÜKŞEHİR’DEN “AİLE BOYU” BAYRAM ETKİNLİKLERİ
BÜYÜKŞEHİR’DEN “AİLE BOYU” BAYRAM ETKİNLİKLERİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı boyunca “En Eğlenceli Bayram Mersin’de” sloganıyla, ailelere yönelik ücretsiz etkinlikler düzenledi. Kültür Park içerisinde sahil turu atan aileler, 4 gün boyunca “Adam Olacak Çocuk”“Açık Hava Yazlık Sinema” ve “Balon Patlatma Oyunu” gibi toplam 15 çeşitli aktivitede buluştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, “En Eğlenceli Bayram Mersin’de” sloganıyla Kurban Bayramı boyunca ailelere yönelik ücretsiz 15 farklı etkinlik düzenledi. Etkinlik Merkezi ve civarında düzenlenen etkinliklere, sahil turu atan çok sayıda aile katıldı.

Sahilde 90’lı yılların sevilen şarkıları yankılandı

Bayramın ilk günü “Aileler Arası Minyatür Futbol Turnuvası” ile başlayan etkinliklere katılan aileler, dostluk ve beraberlik içerisinde bir mücadele örneği sergiledi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde “Değerler Eğitimi” kapsamında “Bayrama Özel Kukla Gösterimi” yapıldı. Ardından ise DJ Mustafa Cingiz’in performansıyla, 90’lar ve 2000’lerden Türkçe pop şarkılara yer verilen hareketli bir etkinlik gerçekleşti.

Açık Hava Yazlık Sinema’da “Atma Ziya” sesleri yükseldi

Bayramın ikinci günü devam eden etkinliklerde Barış Manço hatırlandı. “Adam Olacak Çocuk” adını taşıyan etkinlikle, Barış Manço’nun geçmişte sunduğu ve 7’den 77’ye hitap eden programın bir örneği canlandırıldı. Sahneye çıkıp şarkılar söyleyen çocuklara çeşitli hediyeler verildi. İlerleyen saatlerde gerçekleşen “Doğaya Açılan Kapı ‘Tarsus Gençlik Kampı’” fotoğraf sunumunun ardından “Açık Hava Yazlık Sinema” etkinliğinde Adile Naşit ve Münir Özkul’un başrollerini paylaştığı “Neşeli Günler” filmi gösterildi.

Bayram etkinlikleri çocuklara hareket kattı

Üçüncü gün etkinlikleri “Ailemle Hareket ‘Kuvvet ve Sıçrama Becerileri’ ve Zumba” ile başladı.  Bayramın üçüncü günü “Hababam Sınıfı Uyanıyor” filmiyle noktalandı.

Bayramın son gün etkinlikleri ise yine hareketli başladı. “Balon Patlatma Oyunu”nda yaşıtlarıyla birlikte doyasıya eğlenen ve hiç olmadığı kadar hareket eden çocuklar, “Ailemle Hareket ‘Küçük Kas Becerileri ile Koordinasyon’ ve ‘Zumba’” etkinliklerine katıldı. Etkinlikler, yazlık sinemada gösterilen “Bizim Aile” filmiyle son buldu

Etkinlikteki “turuncu minderler” geri dönüşümden üretildi

Etkinliklerde kullanılan ve geri dönüşümün kazanımlarını sergileyen minderler de ailelerin dikkatini çekti. Etkinlik Merkezi çevresindeki çim alanda ailelerin oturduğu ‘turuncu minderler’ geri dönüşümden elde edildi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’nde “Sıfır Tolerans” adını verdikleri topluluk çatısı altında birleşen kadınlar, kentin sokaklarında bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Kadınların taşıdığı tek parça ve uzun turuncu kumaş, yürüyüşün sembollerinden birisi olmuştu. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, geri dönüşüm malzemesi olarak kullandığı turuncu kumaştan çok sayıda minder üreterek bayram etkinliklerinde kullandı.

 

“Çocuklar dışarıda arkadaşlığı tadıyorlar”

 

Etkinliklere  iki çocuğu ve eşiyle birlikte katılan Serdal Domurcak, sahilde turladıkları esnada etkinliklere denk geldiklerini belirterek, “Çocuklar sahneye çıkarak en azından özgüven kazanıyorlar. Dışarıda arkadaşlığı tadıyorlar. Salgından dolayı evin içinde mahkum kalmışlardı. Teknoloji bağımlılığı da var maalesef, kurtaramıyoruz. Bu etkinlikler çocuklar için çok farklı ve güzel oldu. Fırsat buldukça çıkartıp getireceğiz. Gerçekten çok beğendim, umarım daha da güzelleri olur. Vahap Başkan’dan memnunuz. Özellikle çocuklara, gençlere ve kadınlara önemli oranda bir ilgi gösteriyor. Bu konuda kendisini takdir ediyorum” diye konuştu.

“Çocuklar hem sosyal aktivitelere katılıyorlar hem de özgüvenleri artıyor”

Sadık Domurcak da kardeşi Serdal Domurcak gibi ailesiyle birlikte etkinliklere katılanlardan. Eşi ve kızıyla birlikte “Adam Olacak Çocuk” etkinliğini izleyen Sadık Domurcak, Barış Manço’nun bu tarz bir etkinlikle çocuklara yeniden hatırlatılmasından memnuniyet duyduğunu söyleyerek, “Sahile geldik, etkinliği gördük. Çocuklar hem sosyal aktivitelere katılıyorlar hem de özgüvenleri artıyor. Güzel de zaman geçiriyorlar. Bizim çocukluğumuzdaki bir programı kendileri de görmüş oluyorlar. Barış Manço’nun programıydı, 7’den 77’ye diyordu. Başarılı buldum” ifadelerine yer verdi.

“Barış Manço bize sahnede şarkı söyletti”

Ecrin Gözcü adlı çocuk ise “Adam Olacak Çocuk” etkinliğinde Barış Manço’dan bir şarkı söylediğini ve etkinlik sonunda kendisine hediye verildiğini belirterek, “Barış Manço bize sahnede şarkı söyletti. Sonra soru sordu. Sorusu da ‘sen hangi kitabı okuyorsun’ oldu. Ben ‘bilmiyorum’ dedim. Sonra ‘Arkadaşım Eşek’ şarkısını söyledim. Burada çok güzel bir ortam var” dedi.