Mezitli’de sanatın merkezi Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi oldu

Mezitli’de sanatın merkezi Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi oldu

Mezitli’de sanatın merkezi Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi oldu

Gösteri ve etkinlik salonu bulunmayan kente Mezitli Belediyesi tarafından kazandırılan Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi gün aşırı gerçekleştirilen etkinliklerle geride kalan 5 aylık sürede sanatsal ve sosyal etkinliklerin merkez haline geldi.

6 Ekim 2021 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı muhteşem bir törenle açılışı yapılan Kültür Merkezi on binlerce sanatsever sanatsal etkinliklere katıldı. Başta; Fazıl Say, Sumru Yavrucak, Emre Karayel, İstanbul Devlet Tiyatroları, Ankara Şehir Tiyatrosu, Mersin Şehir Tiyatrosu, Hatay Şehir Tiyatrosu gibi çok sayıda sanatçı ve oyuna ev sahipliği yapan Kültür Merkezi, Uğur Dündar’la Halk Arenası, Özlem Gürses’le Kayda Geçsin, Başak Karatepe ile Sanat İyileştirir gibi çok sayıda TV programı ve konferansın yapıldığı yer oldu.

Mezitli Belediyesi Halk Tiyatrosu, Gençlik Tiyatrosu ve Çocuk Tiyatrolarının da merkezi olarak kullandığı mekânda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da her hafta ücretsiz oyunlar sergiledi.

Mimari yapısı kadar kullanım kolaylığı nedeniyle de Yıldırım Mayruk Cumhuriyet Defilesi, Akrobasi Sirki gibi dev organizasyonlarında gerçekleştirildiği yer oldu.

İlçenin, özellikle kış döneminde etkinlik yapılacak bir kültür merkezi olmadığını, bu eksikliği gidermek için kolları sıvayarak Mezitli Belediyesi Kültür Merkezini Mezitlililere ve Mersin'e kazandırdıklarını dile getiren Başkan Tarhan, Fazıl Say konseri ve modacı Yıldırım Mayruk'un defilesiyle de merkezin kapılarını açtığını hatırlatarak, “Açılışını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Kültür Merkezimiz, o tarihten itibaren sadece Mezitli’nin değil Mersin’in de en önemli sanatsal buluşma mekanlarından birisi haline geldi. Sayın Fazıl Say konseri ve Yıldırım Mayruk’un Cumhuriyet Defilesinin ardından günaşırı sanatsal etkinlikler Mezitli’ye taşınmaya başladı. Yaptığımız girişimler sonunda Devlet Tiyatroları artık her ay düzenli şekilde Mezitli Kültür Merkezinde oyunlarını sergilemeye devam ediyor. İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi büyükşehir belediyelerinin tiyatroları periyodik olarak burada oyunlarını sergiliyorlar. Sadece sanatsal etkinliklerde değil konferanslar, paneller ve televizyon tartışma programları da mekân olarak Mezitli Belediyesi Kültür Merkezini tercih etti” dedi.

Mezitli’de çok güzel gelişmelerin yaşandığının altını çizen Başkan Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mezitlililer, Mersinliler, Mezitli Kültür Merkezi sayesinde sanatın her türüne daha rahat ulaşmaya başladı. Burada gösteri yapan, konser veren sanatçılarımız da yaşanan atmosferden övgüyle bahsediyorlar.  Zaten daha önce yaz dönemi için 2 bin kişilik bir açık hava tiyatrosu yapmıştık. Çok büyük gereksinmeye cevap vermişti. Açık hava tiyatrosu, kültür merkezi, birçok sanat evi yapıyoruz, çünkü bizim pusulamız kültür ve sanat kenti olmak. Mezitli'yi bir kültür ve sanat kenti yapmak istiyoruz ve oraya doğru gidiyoruz"

Başkan Tarhan, Mezitli Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliklerin Kültür Merkezi’ne ait sosyal medya hesaplarından duyurulduğunu da sözlerine ekledi.