12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü’ 101. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programı Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın ve Olcay Kılavuz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, il protokolü üyeleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından “10 Kıta Tek Ruh” sinevizyon gösteriminin yapıldığı programda konuşan Vali Ali İhsan Su, Kurtuluş Savaşımızın zor şartlarda, imkânsızlıklar içerisinde ama bir ruhla kazanıldığını belirterek; “O ruhun en önemli ateşleyicilerinden biri de İstiklal Marşımızdı. Bizi o dönemde, o zor şartlarda birleştiren, bütünleştiren, azmimizi, kararlılığımızı artıran, vatan, millet, bayrak ülküsü ile bizi bir bütün haline getiren İstiklal Marşımızdır.” dedi.

Vali Su; “İstiklal Marşımız Bizim Milli Birliğimizin, Beraberliğimizin En Önemli Simgesidir”

Vali Su sözlerinin devamında; O gün cephelerde savaşan kahraman Mehmetçiğin maneviyatının en yüksek duygusal boyutunu İstiklal Marşımız içeriyor ve veriyordu. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, o günün şartlarını yaşamış, o günün bütün imkânsızlıklarını görmüş ve hissetmiş bir kişi olarak İstiklal Marşımızı yazmıştır. O gün milletimize o ruhu veren İstiklal Marşımız bugün de aynı ruhu, aynı heyecanı, aynı birlik ve beraberliği bizlere veriyor, yarın da kıyamete kadar da vermeye devam edecek. İstiklal Marşımız bizim milli birliğimizin, beraberliğimizin en önemli simgesidir, bizim kardeşliğimizin en güzel nişanesidir, bizim azmimizin kararlılığımızın göstergesidir, bizim vatan sevgimizin bayrak sevgimizin mukaddesat sevgimizin en güzel ifadesidir.” ifadelerini kullandı.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız her zaman kulaklarımızda çınlayacak, okunmaya ve okutulmaya devam edilecektir diyen Vali Su; “Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehitlerimize ve Mehmet Akif Ersoy'a Allah'tan rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış ve İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptığı programda “Mehmet Akif Ersoy” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Ali İhsan Su ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Yenişehir Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ve Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi Çok Sesli Korosu tarafından sunulan gösterinin ardından ‘Mehmet Akif Ersoy’ konulu fotoğraf sergisinin gezilmesiyle program sona erdi.