AKDENİZ'DE YENİ VE MODERN KONUTLAR HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLİYOR

AKDENİZ'DE YENİ VE MODERN KONUTLAR HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLİYOR

AKDENİZ'DE YENİ VE MODERN KONUTLAR HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLİYOR

Çay Mahallesi’nde başlayan “Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesinin” 1’inci etabı kapsamında yapımı tamamlanan birçok konut ve işyerinin anahtarı, hak sahibi vatandaşlara törenle teslim edildi.

Toplu Konut İdaresi yetkililerinin de katılımıyla, geçen Ekim ayında Noter huzurunda yapılan kura çekimi sonucu Akdeniz ilçesine bağlı Çay Mahallesi’nin sakinleri, her yönüyle modern, güvenli ve yeni evlerine kavuşmuştu. Bugün düzenlenen törenle de hak sahibi vatandaşların bir bölümü yeni evleri ve işyerlerinin anahtarına kavuştu. TOKİ kentsel dönüşüm proje alanında gerçekleşen törenle, 28 daire ve 12 işyerinin, mahallede yaşayan hak sahibi vatandaşlara anahtar teslimi gerçekleştirildi.

Anahtar teslim programı 20 Mart’a kadar devam edecek

Çay Mahallesi’nde başlayan yerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında toplamda 416 daire ile 36 dükkân inşa edildi. Bugün gerçekleşen törenle, 14’ü 3+1 oturumlu; 14’ü 2+1 oturumlu toplam 28 daire ile birlikte 12 işyerinin hak sahiplerine anahtarı teslim edildi.

Mahallede yapımı tamamlanan 2+1 oturumlu 188 daire ve 3+1 oturumlu 84 daire ile birlikte bazı işyerlerinin hak sahibi vatandaşlara anahtar teslim programı 20 Mart tarihine dek devam edecek. Kalan 144 daire ve dükkânlar için de projenin ikinci etabına dâhil olan Çay Mahallesi sakini vatandaşlarla görüşmeler başlayacak.

Milletvekillerinden teşekkür…

Törene, Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın ve Baki Şimşek, Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Çay Mahallesi sakinleri katıldı.

Yeni konutların anahtar teslim töreninde söz alan protokol üyeleri, Mersin’de kentsel dönüşümün ilk kez başlamasını sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanı sıra, kentsel dönüşüm için göreve geldiği ilk günden beri mücadele veren Başkan Mustafa Gültak’a teşekkür etti, yeni projelerin sürmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Gültak; “Amacımız makam değil, insanlarımızın makûs talihini değiştirmekti”

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak da törende yaptığı konuşmada, bir siyasetçi olarak bir risk yüklendiğini ancak bu riski göze aldığını ifade ederek; “Özellikle Akdeniz Belediye Başkanlığı açısından, böyle bir işe girmek çok riskliydi. Bir dahaki seçimde seçimi alamama bedeli ile karşı karşıya gelme riski vardı.

Ama önemli değildi, amacımız makam değildi, amacımız yeniden seçilmek değildi. Amacımız, Mersin’de saklanmış olan gerçekleri ortaya koyabilmek, insanlarımızın makûs talihini, kaderini değiştirmekti. İktidarımızla, vekillerimizle birlikte riske girdik. İnsanlarımız da bize güvendi ve bugün gururla anahtarlarını teslim edeceğimiz bu yapılar meydana geldi” dedi.

“Mücadeleye devam edeceğiz”

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara şifalar dileyen Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsanlarımızı kaybettiğimiz, canımızın halen acıdığı günlerde pek fazla şey söylemek istemiyorum. Fakat birileri ne kadar karşı çıkarsa çıksın, biz kaçak yapılarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bakınız; 2021 ve 2022 yıllarındaki Encümen kararlarında, muhalif parti üyelerinin kaçak yapılara cezaya karşı şerhleri var. Bu nasıl bir mantıktır?

Ne Türk, ne Kürt, ne Arap veya Hıristiyan kardeşimizin kaderi bu değil. İsyan ediyoruz bu kadere. Elbirliğiyle, insanımızın böyle güzel ortamlarda yaşamaları için mücadeleye devam edeceğiz. Buradan dünya lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a hürmetlerimi arz ediyorum. Her zaman yanımızda yer aldıkları için Cumhur İttifakı Vekillerimize saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“Deprem değil, kaçak binalar öldürüyor”

Başkan Mustafa Gültak, Türkiye’nin deprem bölgesi olduğuna dikkat çektiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Fakat deprem değil, kaçak konutlar insanı öldürüyor. İşte bugün biz burada güvenli ve modern, doğalgazlı, bahçeli, oyun alanı ve otoparkı olan güzel bir yaşam merkezini mahallemize kazandırdık. 2024 yılında aday olup yeniden halkımızın teveccühü ile yeniden seçilmem halinde Çay, Barış, Bahçe ve Turgut Reis mahallemizde daha ayrıca yeni projelerimizin hazır olduğu müjdesini de vermek isterim. Bu iş burada kalmayacak, Allah’ın izniyle devam edecek. Seçimi atlatalım, dünya liderini yeniden seçelim, 5 mahallemizdeki projeleri hayata geçireceğiz. Bugün teslim edeceğimiz yeni dairelerinin hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, yeni evlerinde güle güle yaşamalarını temenni ediyorum.”

Konuşmalardan sonra Başkan Gültak, protokol üyeleri ile birlikte yapımı biten ve hak sahiplerine anahtar teslimi yapılan örnek daireleri ve yerinde kentsel dönüşüm proje alanındaki donatıları gezdi.